Mathalicious: To Have and to Hold

Is it a good idea to rent a storage unit?

Americans love their stuff. There are more storage facilities in the United States than there are McDonald’s and Starbucks combined. But are people spending more on storage than their stuff is worth?

In this lesson, students write and solve multi-step equations to evaluate whether storage unit rentals are worth the cost and make recommendations for when people should store, sell, donate, or toss their unused stuff.

 

*Requires paid membership to access lesson.


Math Topics
Algebra & Pre-Algebra
Social Studies Topics
Economics & Finance
Middle School
7th Grade

What are you looking for?

Organization

Mathalicious

Website URL

Type of Resource

Lesson Plan
PDF File

Assigned Categories