Mathalicious: Go Big, Papa?

In addition to the regular build-your-own pizzas, Papa John’s also offers a number of specialty pizzas, from The Works to Garden Fresh to Hawaiian BBQ Chicken.

They sound delicious, but are they actually a good deal?

In this lesson students evaluate expressions to calculate how much it would cost to build each specialty pizza topping-by-topping. They then calculate the savings two ways—in dollars and as a percent—to determine whether specialty pizzas are really worth it. Is it smart to always “go big?”

 

*Requires paid membership to access lesson.


Math Topics
Money, Ratios, Rates & Percents
K-6
6th Grade

What are you looking for?

Organization

Mathalicious

Website URL

Type of Resource

Lesson Plan
PDF File

Assigned Categories