Mathalicious: Carpe Donut

How much should people pay for donuts?

Carpe Donut in Charlottesville, Virginia, has an interesting pricing scheme. You can buy one donut for $2, two donuts for $3, three for…well, you get the idea. This means that two people could pay less by purchasing their donuts together. Three people could do even better. So how does the average cost per donut change, and how much should we be paying for each?

In this lesson, students use linear, rational, and piecewise functions to describe the total and average cost of an order at Carpe Donut. Through this, they’ll see the benefits of buying in bulk, and will find a least-expensive way to purchase these delicious donuts.

 

*Requires paid membership to access lesson.


Algebra & Pre-Algebra, Linear Equations
High School

What are you looking for?

Organization

Mathalicious

Website URL

Type of Resource

Lesson Plan
PDF File

Assigned Categories