Mathalicious: Time of Your Life
Mathalicious

In this lesson, students use proportional reasoning and unit rates to calculate how much of their total lifespan they can expect to spend on different activities.

Mathalicious: Pizza Pi
Mathalicious

In this lesson, students calculate circle areas to compare the unit costs of different sized pizzas, find the percent of pizza that is tasty inside vs. crust, and debate whether it’s ever a good idea to order a personal-sized pizza from Pizza Hut.

Mathalicious: Family Plan
Mathalicious

In this lesson, students use proportional reasoning to predict whether a family will exceed their wireless plan allotment.

Mathalicious: Crop and Trade
Mathalicious

In this lesson, students use linear relationships and proportional reasoning to explore comparative advantage and the risks and benefits of trade.